Klasyfikacja instrumentów dętych

Melodia jest zawsze w życiu każdego człowieka. Mama puszcza nienarodzonemu utwory klasyków, żeby prawidłowo rozwijał się w jej łonie, mniejsze berbecie lubią tańczyć do rytmu skocznych utworów dziecięcych puszczanych z odtwarzacza, młodzież podryguje rytmicznie w dyskotece, natomiast dorośli nie wyobrażają sobie przemieszczania się w miejskim tłoku bez możliwości włączenia radia. Lecz mało kto zastanowił się, jak skomplikowana jest to forma wyrazu.


instrumenty dęte
Autor: Saturation Fest
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Przez wieki pojawiały się też rozmaite narzędzia, dzięki którym mogła powstawać muzyka. Myli się ten, kto uważa, że w świecie powstała tylko garść instrumentów muzycznych. Jest ich znacznie więcej. Dodatkowo są podzielone na najróżniejsze gromady, w zależności od możliwości otrzymywania dźwięku, oraz wysokości, bądź rodzaju materiału, z jakiego zbudowany jest dany instrument.

Pierwszy podział pokazuje takie gromady: membranofony, idiofony, chordofony, aerofony oraz dodane w ostatnim czasie elektrofony.

Jeżeli omawiana w tym artykule tematyka jest według Ciebie zajmująca, to dodatkowo sprawdź także podobne warte przeczytania materiały.

Wszystkie z tych grup dzielone są na mniejsze. Przykładowo, w obrębie aerofonów są uwzględnione instrumenty dęte (zobacz oferty wielu sklepów w jednym miejscu: dęte fagoty), których następny podział pokazuje kolejno instrumenty dęte wargowe, stroikowe, ustnikowe lub wolne.

Zbiór instrumentów dętych jest raczej najbardziej ciekawą pośród wszystkich wymienionych. To z tego powodu, że sprzęty te miewają czasem wielowiekowe tradycje i obejmują bardzo szeroką i niezwykle różnorodną grupę przedmiotów. Wystarczy napisać, że na przykład flet pojawił się w historii muzyki europejskiej już około XI-XIIw., zaś jego korzenie pamiętają czasy znacznie wcześniejszego momentu na ziemiach Azji. W dzisiejszych czasach mnogość instrumentów dętych, mało albo bardzo popularnych może onieśmielić. Prócz tych powszechnie rozpoznawalnych znaleźć można nazwy takie, jak: najlepsze eufonie, fagoty, flażolety oraz wiele wiele innych. Nagroda główna dla tego, kto poprawnie opisze i rozróżni wymienione powyżej instrumenty. Częścią wspólną tych wymienionych jest z pewnością fakt, że odgłosy z nich wychodzące są przeważnie niskie, dodatkowo wszystkie poza fagotem powstały w okolicach XVIII-XIXw. Fagot zaś był obecny w muzyce już trzy wieki wcześniej.
09-08-2020
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.