Najbardziej znane instrumenty muzyczne dęte

Instrumenty dęte są grupą nazywaną zamiennie aerofonami. Zaliczane są tutaj zarówno instrumenty dęte drewniane, blaszane i wyposażone w klawisze. Przedstawicielami instrumentów dętych drewnianych mogą być saksofony.

saksofon
Autor: Louis Evans
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Do grupy instrumentów dętych blaszanych zaklasyfikowano na przykład puzony - instrumenty dęte i na przykład sakshorny. Instrumenty klawiszowe określają najmniejszą gromadę spośród wymienionych powyżej. Przedstawicielami mogą być mało popularne melodyki. Puzony, pokrewne z rodziną trąbek wynaleziono koło XIII w.

Była to trochę taka największa trąbka, gdzie środkowy kawałek rury ma kształt długich, prostych regulowanych na długości odcinków. Dopiero dwa wieki dalej puzony dostały swoją odrębną nazwę. Zaraz potem zaczęto przerabiać wyjściową wersję, żeby dopasować je do skali głosowej. W dzisiejszych czasach puzony ciągle występują w licznych odmianach, przykładowo suwakowy, altowy albo tenorowy.

Zobacz również

Klasyfikacja instrumentów dętych

fagot
Autor: Scott Wolford
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Muzyka bywa zawsze w życiu każdego człowieka. Mama puszcza nienarodzonemu kompozycje klasyków, żeby doskonale rozwijał się w jej brzuchu, małe berbecie lubią tańczyć do rytmu skocznych piosenek dziecięcych puszczanych z odtwarzacza, młodzież podryguje rytmicznie na dyskotece, zaś dorośli nie lubią przemieszczania się w miejskim korku bez możności słuchania muzyki. Ale mało kto zastanawia się, jak skomplikowana jest to forma przekazu.


Rogi, gdzie inna nazwa to waltornie, są instrumentami z tej samej grupy, co puzony. Rogi wywodzą się z dawnych instrumentów używanych na polowaniach, wykonanych ze zwierzęcych rogów. Dawne rogi miały niewielkie zdolności dźwiękowe, jednak obecne instrumenty zostały stworzone z metalu, dzięki czemu ich zakres dźwięków bywa znacznie pełniejszy. Rogi posiadają też swoje odmiany. Zwykle chętnie stosuje się je w przedstawieniach teatralnych, w celu przygotowania dźwiękowych efektów scenicznych. Sakshorny to z kolei instrumenty które są odmianą buglehornów. Sakshorny miewają różne wielkości, dzięki którym dźwięk z nich wydobywany jest w każdym przypadku odmienny. Sakshorny są szczególnie pożądane w orkiestrach dętych. Saksofony to najpewniej najpopularniejsze wśród opisanych do tej pory instrumentów. Saksofony również mają różne gabaryty i związane z tym skale dźwięków. Najczęściej spotykane odmiany saksofonów to saksofony altowe albo tenorowe. W przeciwieństwie do wcześniej scharakteryzowanych, saksofony nie posiadają swoich pradawnych poprzedników. Zostały wynalezione około połowy XIX w. i do dziś dnia utrzymały się w identycznej jak wówczas formie.

Jeśli czujesz się zachęcony do nowego hobby, zobacz - instrumenty dęte - sakshorny.
03-07-2017
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.