Z jakiego powodu warto czytać książki?

Stajemy się społeczeństwem, któremu czytanie do szczęścia nie jest potrzebne. Przygnębiające nieco stwierdzenie, ponieważ człowiek wychowany tylko przed ekranem telewizora bytuje zupełnie inaczej, niż ktoś kto czyta książki. Dlaczego? Otóż czytanie w sposób widoczny wpływa na ludzki rozwój. Telewizja blokuje rozleniwia nasze umysły. Wszystko zostaje podane na tacy: scenerię, mimikę. Czytając, to my tworzymy film. Nasz film, którego jesteśmy reżyserem. Sami obsadzamy role i planujemy tło. Poszczególna scena wygląda tak, jak zechcemy.
Książka nie zawsze jest czynnością lekką i przyjemną. Potrzebuje choć trochę zaangażowania i fantazji. Zdarzenia opowiedziane za pomoc małych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. O ileż łatwiej włączyć telewizor, w którym słowo zastąpione jest w znacznej mierze obrazem, a wyobraźnia może być w stanie spoczynku. Zwróćmy jednak uwagę na osoby w podeszłym wieku. Dostrzeżemy widoczne różnice w kondycji mózgu między tymi, którzy spędzają całe dnie przed telewizorem a tymi, którzy czytają książki. Alternatywą dla książek są audiobooki przy których nie tyle zmysł dotyku i wzroku jest wymagana podzielność uwagi. Nie musimy mieć dobrego oświetlenia, okularów czy wolnych dłoni doprzewracania kartek – audiobooki przenoszą nas w krainę dźwięku. I na dźwięku musi skupiać się nasza uwaga.

Przygotowaliśmy dla Ciebie bardzo ciekawy artykuł, zatem nie czekaj dłużej tylko odwiedź nas (https://www.bscav.eu/oferta/tlumaczenia-symultaniczne/), a zapewne znajdziesz ciekawe informacje na opisywany temat.

Podróż samochodem w godzinach szczytu, ćwiczenia w siłowni, żmudne zajęcia w trakcie prac domowych – w każdej z tych sytuacji audiobook sprawdzi się fantastycznie. Jeżeli poza nagraniem interpretacji książki w wykonaniu lektora, przykuwają naszą uwagę również dźwięki otoczenia oraz muzyka, wybierzmy słuchowiska. Atrakcyjnie opracowane słuchowisko zafascynuje nas klimatem i wciągnie równie mocno, co książka.


Zobacz również

Czasami zainteresowanie wychodzi poza naukę

W szkole dzieci uczą się określonych rzeczy, zdobywają pewną wiedzę, jednak powinniśmy pamiętać o tym, iż może stać się tak, iż zaciekawią się czymś kolejnym, o czym w szkole się nie mówi, a wtenczas na nas, na opiekunach będzie spoczywała odpowiedzialność, by ułatwić im dostęp do tej wiedzy oraz jednocześnie, żeby sprawić, żeby pragnęły dalej rozwijać własne hobby.

Mimo iż „książka mówiona” nigdy nie będzie w stanie zastąpić papierowej książki, stanowi interesującą propozycję, szczególnie dla osób zapracowanych i posiadających problem ze znalezieniem wolnego czasu na tradycyjną lekturę.
01-02-2022
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.