Instrumenty muzyczne dęte

Instrumenty muzyczne to przede wszystkim przedmioty wytworzone głównie po to, żeby tworzyć muzykę. Powstawały od dawien dawna i dzisiaj tworzą niezwykle liczną gromadę przyrządów służących tworzeniu muzyki. Lecz instrumentem muzycznym mogą być też rzeczy zupełnie nie powiązane z muzyką, na przykład przedmioty codziennego użytku.

Harmonijka
Autor: Steven Depolo
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Przykładowo jednostajnie wydobywane dźwięki w trakcie pisania na maszynie albo mieszania łyżką herbaty mogą stać się elementem kompozycji muzycznej. Lecz za pomocą przedmiotów domowego przeznaczenia da się robić jedynie proste dźwięki i melodie.

Zobacz również

Klasyfikacja instrumentów dętych

fagot
Autor: Scott Wolford
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Melodia jest obecna w życiu każdego człowieka. Mama puszcza swojemu dziecku utwory klasyczne, żeby lepiej rozwinął się w jej brzuchu, mniejsze dzieci lubią tańczyć w rytm skocznych piosenek dla dzieci granych z komputera, młodzież podryguje rytmicznie na dyskotece, zaś dorośli nie wyobrażają sobie jazdy w ulicznym tłoku bez możności słuchania muzyki. Jednak mało kto zastanowił się, jak skomplikowana jest to forma wyrazu.


By powstała złożona konstrukcja muzyczna, przydatne są bardzo złożone instrumenty muzyczne. Instrumenty muzyczne dzieli się na mniejsze części, przeważnie ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane lub ze względu na sposób wydobywania z nich dźwięków. Pierwsza klasyfikacja obejmuje podgrupy instrumentów perkusyjnych, dętych blaszanych i drewnianych a także strunowych i klawiszowych. Najmocniej skomplikowaną i chyba najszerszą grupą instrumentów są aerofony, pośród których znacznie wyróżniają się instrumenty dęte, np. niedrogie harmonijki.

Dalszy podział przedstawia instrumenty dęte drewniane, do których należą zwłaszcza flety, fletnie dęte lub fagoty oraz instrumenty dęte blaszane, dla przykładu flugelhorny, harmonijki lub trąbki. Fletnie są instrumentami zaliczanymi do najstarszych w historii. Historia ich powstania wiąże się z opowieścią o Hamadriadzie Syrinks. Są to wąskie drewniane piszczałki złożone w jednym albo dwóch rzędach związane razem ze sobą. Fletnie to stosunkowo nieskomplikowane w budowie instrumenty, pomimo to dźwięki z nich wydobyte pozwalają stworzyć muzykę zarówno piękną jak i skomplikowaną. Flety jedynie z nazwy są podobne do uprzednio opisanych. Flet to zwykle wydłużona rurka z drewna z pustym środkiem oraz kilkoma lub [tanie zimowiska] więcej otworami na długości. Flety dzieli się na poprzeczne i podłużne. Flugelhorny zaś, to instrumenty wchodzące w skład klasycznej orkiestry. Bywają często mylone z trąbkami. Harmonijki zaś popularne bywają w gronie amatorów ale nie tylko. Harmonijki inaczej nazywane są organkami.
15-11-2019
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.