Instrumenty muzyczne dęte

Instrumenty muzyczne to przede wszystkim przedmioty wytworzone głównie po to, żeby tworzyć muzykę. Powstawały od dawien dawna i dzisiaj tworzą niezwykle liczną gromadę przyrządów służących tworzeniu muzyki. Lecz instrumentem muzycznym mogą być też rzeczy zupełnie nie powiązane z muzyką, na przykład przedmioty codziennego użytku.

Harmonijka
Autor: Steven Depolo
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Przykładowo jednostajnie wydobywane dźwięki w trakcie pisania na maszynie albo mieszania łyżką herbaty mogą stać się elementem kompozycji muzycznej. Lecz za pomocą przedmiotów domowego przeznaczenia da się robić jedynie proste dźwięki i melodie.

Zobacz również

Klasyfikacja instrumentów dętych

fagot
Autor: Scott Wolford
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Muzyka bywa zawsze w życiu każdego człowieka. Mama puszcza nienarodzonemu kompozycje klasyków, żeby doskonale rozwijał się w jej brzuchu, małe berbecie lubią tańczyć do rytmu skocznych piosenek dziecięcych puszczanych z odtwarzacza, młodzież podryguje rytmicznie na dyskotece, zaś dorośli nie lubią przemieszczania się w miejskim korku bez możności słuchania muzyki. Ale mało kto zastanawia się, jak skomplikowana jest to forma przekazu.


By powstała złożona konstrukcja muzyczna, przydatne są bardzo złożone instrumenty muzyczne. Instrumenty muzyczne dzieli się na mniejsze części, przeważnie ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane lub ze względu na sposób wydobywania z nich dźwięków. Pierwsza klasyfikacja obejmuje podgrupy instrumentów perkusyjnych, dętych blaszanych i drewnianych a także strunowych i klawiszowych. Najmocniej skomplikowaną i chyba najszerszą grupą instrumentów są aerofony, pośród których znacznie wyróżniają się instrumenty dęte, np. niedrogie harmonijki.

Dalszy podział przedstawia instrumenty dęte drewniane, do których należą zwłaszcza flety, fletnie dęte lub fagoty oraz instrumenty dęte blaszane, dla przykładu flugelhorny, harmonijki lub trąbki. Fletnie są instrumentami zaliczanymi do najstarszych w historii. Historia ich powstania wiąże się z opowieścią o Hamadriadzie Syrinks. Są to wąskie drewniane piszczałki złożone w jednym albo dwóch rzędach związane razem ze sobą. Fletnie to stosunkowo nieskomplikowane w budowie instrumenty, pomimo to dźwięki z nich wydobyte pozwalają stworzyć muzykę zarówno piękną jak i skomplikowaną. Flety jedynie z nazwy są podobne do uprzednio opisanych. Flet to zwykle wydłużona rurka z drewna z pustym środkiem oraz kilkoma lub [tanie zimowiska] więcej otworami na długości. Flety dzieli się na poprzeczne i podłużne. Flugelhorny zaś, to instrumenty wchodzące w skład klasycznej orkiestry. Bywają często mylone z trąbkami. Harmonijki zaś popularne bywają w gronie amatorów ale nie tylko. Harmonijki inaczej nazywane są organkami.
15-11-2019
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.