Instrumenty elektroniczne i klasyczne - które z nich wybrać?

Instrumenty muzyczne można podzielić na instrumenty szarpane oraz dęte. W gronie instrumentów dętych, zwanych inaczej aerofonami rozróżniamy aerofony drewniane, klawiszowe i blaszane. Reprezentantów grup instrumentów dętych wykonanych z blachy i drewna jest dość dużo i są powszechnie znane. Instrumenty z klawiszamito raczej wąska grupa.

Gra na akordeonie
Autor: Joe Mabel
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Obejmuje na przykład popularne akordeony (dobre ceny instrumentów online: akordeony klasyczne) zwane też harmoniami, ustne harmonijki to znaczy organki oraz kościelne organy. Strumień powietrza tłoczony jest w nich albo przy pomocy ust lub przy pomocy urządzenia sprężającego powietrze, na przykład miecha. Następnie za pomocą klawiszy reguluje się jego przepływ a co za tym idzie wysokość i natężenie granego dźwięku. Warto przyglądnąć się nieco bliżej kilku instrumentom z tej rodziny.

Zobacz również

Klasyfikacja instrumentów dętych

fagot
Autor: Scott Wolford
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Melodia jest obecna w życiu każdego człowieka. Mama puszcza swojemu dziecku utwory klasyczne, żeby lepiej rozwinął się w jej brzuchu, mniejsze dzieci lubią tańczyć w rytm skocznych piosenek dla dzieci granych z komputera, młodzież podryguje rytmicznie na dyskotece, zaś dorośli nie wyobrażają sobie jazdy w ulicznym tłoku bez możności słuchania muzyki. Jednak mało kto zastanowił się, jak skomplikowana jest to forma wyrazu.


Najbardziej znane były kiedyś akordeony klasyczne, nazywane inaczej harmoniami. W czasach powojennych niemal każda zabawa odbywała się przy akompaniamencie tych instrumentów. Pierwsze akordeony klasyczne zaczęły się pojawiać jednak znacznie wcześniej, około 1825 r. Powietrze było tłoczone przez mieszek wprawiany siłą rąk w ruch, potem przepływało ono przez układ stroików, które generowały dźwięki. Z prawej strony umieszczone były guziki lub klawisze podstawowe, za to z lewej umieszczano dźwięki odpowiedzialne za basy. Znacznie później w sprzedaży pojawiły się akordeony elektroniczne, w których dźwięk wydobywany jest już w inny sposób. Miech spełnia jedynie funkcję ozdobną zaś wewnątrz centrum operacyjne stanowią elektroniczne układy, dzięki jakim może odbywać się gra. Wielbiciele nowoczesnych wariantów tych sprzętów są zdania, że gra na nich jest dużo łatwiejsza i pozwala na uzyskanie bardzo dużej liczby brzmień w sposób znacznie łatwiejszy, niż w czasie grania na klasycznym akordeonie. Podobnie jak akordeony elektroniczne na rynek się wdarły i szybko zdobyły serca fortepiany - instrumenty klawiszowe. O ile jednak gra na elektronicznych instrumentach jest znacznie łatwiejsza i czasem może pozwolić na uzyskanie o wiele ciekawszy efekt końcowy, o tyle wszyscy muszą się zgodzić, że klasyczne instrumenty mają duszę, dzięki której w muzyce jest to coś.
07-03-2020
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.