Rodzaje instrumentów

Muzyka ogrywa bardzo duże znaczenie w życiu ludzi. Można ją usłyszeć codziennie w wielu różnych miejscach, w domu, sklepie czy firmach. Od wieków pieśni były wyrazem religijnych obrzędów lub spełniały funkcję rozrywkową, a wraz z upływem czasu zaczęto tworzyć coraz bardziej skomplikowane i zróżnicowane utwory muzyczne.


Gra na bongosach
Autor: Tim Blair
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Przez wiele lat zmieniały się również muzyczne instrumenty, to znaczy urządzenia wytworzone przez człowieka i używane do wydawania odpowiednich dźwięków. Już przed wieloma wiekami ludzie używali przeróżnych drewnianych konstrukcji, przy pomocy jakich tworzyli dźwięki, czy to podczas obrzędów religijnych, czy w czasie pracy i zabawy.

Kolejnej lata zaczęły przynosić duże zróżnicowanie instrumentów, pojawił się też podział na ich różne rodzaje, to znaczy dęte, perkusyjne i strunowe. W każdej z tych rodzin można dodatkowo wyróżnić wiele różnych typów instrumentów, które się odróżniają wielkością i sposobem wydawania dźwięków. Kilkadziesiąt lat temu, po wynalezieniu układów elektronicznych zaczął się pojawiać następny rodzaj instrumentów, w nich z kolei do wytwarzania dźwięku zostały zaprzęgnięte różne elektroniczne podzespoły. Tym sposobem narodziła się era elektronicznej muzyki.

Obecnie różnego rodzaju syntezatory są ogromnie popularne zarówno wśród profesjonalnych muzyków, ale też pośród amatorów niedzielnego grania. Zaawansowane modele maja wiele różnych ustawień oraz funkcji, i mogą w doskonały sposób odtwarzać kilkadziesiąt przeróżnych instrumentów. Typowe markowe instrumenty klawiszowe wymagają dużo miejsca, poza tym są dość drogie i potrzebują należytej obsługi. Dobre pianino czy klawesyn może kosztować niekiedy kilkanaście tysięcy złotych, ale w tej cenie otrzymuje rewelacyjny instrument muzyczny. Tymczasem naprawdę porządny, wysokiej klasy syntezator to ułamek kosztów zakupu tradycyjnego instrumentu, a przecież możliwości posiada dużo większe, dlatego też jest chętnie używany przez instrumentalistów w różnych zespołach muzycznych. W większości takich zespołów bardzo istotne są także instrumenty perkusyjne (doskonałe instrumenty w przystępnych cenach: najlepsze cajony), jakich podstawową rolą jest wyznaczanie rytmu. Pośród nich są również takie, które używane być mogą w pojedynkę, należą do nich cajony, na jakich trzeba siedzieć w czasie gry, oraz bongosy, to znaczy dwa złączone ze sobą bębenki wywodzące się z odległej Kuby.
03-07-2017
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.