Jak można w dzisiejszych czasach uczyć się o historii - krótki poradnik po płytach i encyklopediach militarnych

Nie tracąc nadziei

Nawet po tylu latkach, horrendalne wspomnienia z Powstania Warszawskiego w dalszym ciągu trwają w umysłach dużej grupy, zwłaszcza tych, którzy doświadczyli te okropności w Warszawie. Młode generacje tego nie poznają, mogą tylko spojrzeć na mundury ilustrowana encyklopedia. Trzeba tutaj też nadmienić o figurach zamkniętych w gettach przez nazistowskiego przywódcę Adolfa Hitlera.
warszawa
Autor: Vladimir Yaitskiy
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Te getta były siedzibą dla prawie 500 tysięcy Żydów umierających z głodu oraz chorób, aby zapoznać ich historie warto o tym dowiedzieć się nieco więcej. Pomieszczenia były pełne ludzi spragnionych i głodnych, oczekujących na bochenek chleba za jaki oddawali biżuterię oraz dużo innych rzeczy. Jedynym promykiem nadziei było właśnie to, że kiedyś to się zmieni, czego wyrazem są liczne najpiękniejsze wiersze i piosenki które powstały w tamtych czasach (). Sfrustrowani w tych turbacjach w gettach; niektórzy mężczyźni, kobiety oraz dzieci zebrali się by zbuntować się przeciw hitlerowcom. Ten akt poufnej odwagi doprowadził do powstania Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Ten akt odwagi wolno odnotować w dodatku w świetle faktu, że zbuntowani ludzie byli to stereotypowi ludzie, ale gotowi wojować z każdym z wykwalifikowanych żołnierzy. Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 18 stycznia 1943 roku oraz jego nadrzędnym celem było usunięcie Niemców z miasta i doprowadzenie do oswobodzenia Warszawy przed przyjazdem Armii Radzieckiej.  
warszawa zamek na wodzie
Autor: Radek Kołakowski
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Zaistniał plan warszawa i okolice miały być ocalone stowarzyszonymi siłami Polaków i Żydów. Dla Niemców, był to jedynie kolejny dzień prześladowania tych mieszkańców. Nie spodziewali się oporu. Naziści byli zaskoczeni, a wielu zostało rannych. Powstanie sprawiło czasowe wycofanie hitlerowców. Bunt ten przyniósł Warszawiakom nadzieję i na tą cześć zaistniały liczne filmy, muzyczny plyty czy literatura upamiętniająca bitne wyczyny tamtych lat. Jakiś czas temu do kin trafiły też polskie produkcje, które chociaż w małym stopniu przedstawiają to, co przeżyli ludzie biorący udział w tym wszystkim. Mimo to jest to tylko namiastka.


Zobacz również

Gdzie może być przeprowadzona specjalistyczna sesja fotograficzna?

sesja
Autor: Simon Watson
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Moda na perfekcyjne sesje fotograiczne wzrasta z każdym następnym sezonem. Jesteśmy społeczeństwem, które bardzo lubi wykonywać zdjęcia, fotografować wszystko dookoła oraz chwalić się tym z innymi osobami.


Nie jesteśmy w stanie o tym zapomnieć. Niech to będzie żywy obraz w pamięci. Zobacz:
 
03-07-2017
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.