Audiobooki zamiast książek papierowych ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych

Bardzo ważnym wymiarem życia ludzkiego jest jego pasja. Słowem, to co robi poza swoim obowiązkami szkolnymi czyli codziennymi. Formy spędzania wolnego czasu w oczywisty sposób są mocno zróżnicowane.

Jedni z nas wolą aktywnie wykorzystywać czas na przykład porządkując ogród, inni ludzie z kolei preferują rower czy też siłownię, niektórzy wolą bardziej bierne przyjemności na przykład słuchanie muzyki, lektura itp.
audiobook na iphonie
Autor: athriftymrs.com
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Podobnie wygląda to z osobami z dysfunkcją. Coraz więcej osób z niepełnosprawnością pracuje. Osoby te starają się prowadzić jak najbardziej normalne życie w każdym aspekcie. Tyczy to też czasu wolnego. Ograniczeniem może być jednak stan fizyczny czy psychiczny.

Zobacz również

Popularne urządzenia służące do rejestracji obrazu

Obecnie coraz większa liczba ludzi zaczyna interesować się różnymi nowinkami i nowymi technologiami. Nierzadko można usłyszeć, że takie hobby jest domeną mężczyzn i to twierdzenie znajduje potwierdzenie w większej części przypadków. Z tego też powodu często odpowiednim pomysłem na prezent dla panów są różnorodne zdobycze techniki. Aktualnie w szybkim tempie rozwijają się niezwykle zróżnicowane technologie, na przykład ta wiążąca się z komputerami.


Jeszcze do niedawna bardzo trudno było połączyć aktywne i bierne formy wypoczynku. Współczesna technologia pozwala ludziom w jednej chwili uprawiać działkę i zarazem słuchać np. pozycji z rodzaju literatury faktu w formie audiobooka (więcej info tutaj: audiobooki historyczne).

audiobook
Autor: Denise Krebs
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
W przypadku osób z niepełnosprawnością istotny jest także fakt, że często taka forma kontaktu z literaturą może stać się jedyną możliwą opcją (lub też bogatszą niż dotychczas dostępne). Przykładem tejże sytuacji jest porównanie wydawnictw brajlowskich i audiobooków. Porównanie to wychodzi na pewno na niekorzyść literatury wydań brajlowskich. O ile lektury szkolne w w wydaniach brajlowskich i dział lektury szkolne audiobooki można uznać za możliwe do porównania, to w przypadku innych działów nawet najmniejszej księgarni mającej w ofercie audiobooki, nawet nie ma się co brać do porównywania, może się to skończyć depresją dla miłośnika brajlowskich wydawnictw.

Osoba niepełnosprawna nie ma potrzeby nawet wychodzić z domu by nabyć interesującą pozycję co ma ogromne znaczenie dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Wystarczy wpisać w Google adres dowolnej księgarni on-line bądź wydawnictwa, a już można pławić się w bogatej ofercie - przykładowo: audiobooki dla młodzieży. W finale listonosz albo kurier z uśmiechem dostarczy nam perełki z działu lektury szkolne audiobooki: „Trylogia” Henryka Sienkiewicza w interpretacji Borysa Szyca czy „Hobbita” lub też hit działu literatura młodzieżowa audiobooki z serii „Przygody Mikołajka” .

Oczywiście dorosły miłośnik książki wyszuka coś dla siebie też w działach: historia i literatura faktu audiobooki czy na przykład literatura obcojęzyczna audiobooki.
03-07-2017
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.