Samoobrona w Polsce

Jak funkcjonować, gdy zagrożenie czeka w każdym miejscu? Jak sobie radzić, kiedy doświadczyliśmy ataku podczas, jakiego została naruszona nasza cielesność osobista? Jak tym bardziej funkcjonować, kiedy odpierając atak napastnika sami staliśmy się według sądu napastnikami? To dopiero bolesne, gdy samoobrona stosowana w celu ochrony swojego życia jest różnorodnie interpretowana, a my musimy tłumaczyć się z tego, iż najzwyczajniej w świecie się... broniliśmy?
Kamizelka taktyczna
Autor: Blackhawk
Zaczerpnięte z: cqb.pl
Niestety, trudno odnaleźć odpowiedzi na tego typu kwestie, a media co rusz dostarczają nam wiadomości, wedle których osoba, która broniła się przed atakiem albo próbę kradzieży, sama jest podejrzewana o złamanie prawa. Te przygnębiające i irytujące informacje wprowadzają niezbyt potrzebny chaos informacyjny, ponieważ wielu myśli, jakoby polskie prawo narzucało osobie broniącej się ograniczenia, które praktycznie wykluczają jakąkolwiek samoobronę. Pogląd ten jest oczywiście błędny, ale i dosyć szkodliwy, premiuje on bowiem postawę bierności wobec różnych odmian bezprawia. Ma to wpływ na wiele innych kłopotów, jakie można opisać jako społeczną znieczulicę.

Najistotniejsze to zdawać sobie sprawę, że prokuratura nie tworzy w Polsce prawa i oczywiście zdarza jej się wydać niewłaściwy wyrok. Potwierdzają to wyroki uniewinniające, jakie mają miejsce mimo że prokurator jest przekonany co do swojej racji chce, ażeby osobę która musiała się bronić przed napadem skazywać na długą odsiadkę. Czasami dochodzi do tego, iż osoba napadnięta jest traktowana jak przestępca którego ochrania kamizelka taktyczna i wyposażony w najstraszliwszą broń. W tym miejscu można przytoczyć wyniki badań Piotra Bachmata. Zbadał on ponad sto spraw z dziedziny samoobrony. W 86% przypadków osobie, która musiała się bronić prokuratora postawiła zarzut popełnienia przestępstwa! Jedynie w 13,6% przypadków określono tego typu sprawę, jako obronę konieczną. Jak widać wyniki są przerażające

Zobacz również

Kompleksowo wyposażone punkty sprzedaży wirtualne dla miłośników militariów.

Odzież militarna
Autor: U.S. Army
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Jeżeli ktokolwiek zainteresowany jest bardzo militariami lub powiązane jest to z jego profesją to musi sprawdzić, co mają do zaoferowania wszechstronnie wyposażone sklepy wirtualne dla wielbicieli militariów. W tego typu bowiem sklepach wyszuka sporo przedmiotów, z jakich będzie możliwość skorzystać na równi w codziennych, ale i w mniej standardowych sytuacjach.


Jak widać, obrona konieczna to w polskim prawie nie do końca pojmowana czynność obrony własnej osoby. Najgorsze w tym przypadku jest to, że mylą się Ci, którzy powinny bronić porządku prawnego – prokuratorzy. Na szczęście istnieją jasne przepisy prawne, które określają jak powinniśmy interpretować takie wydarzenia. Choć w takiej sprawie będziemy mieć zapewne wynajętego adwokata (Poszukujesz konsutlacji prawnika? Polecamy: podział majątku adwokat artur żarnowski lublin) to jednakże niezbędnym jest samemu się orientować w tego typu tematyce, bo jak widać nie jest do końca rozumiana, nawet przez ludzi na stanowiskach prokuratorskich.
20-06-2023
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.