Nowe, zajmujące hobby - gra na instrumentach dętych

Wśród wielu modeli muzycznych instrumentów największe znaczenie mają dęte instrumenty, nazywane często aerofonami. Jest ich największa ilość i posiadają niezwykle długą i ciekawą historię. Spora część z nich powstało jako instrumenty stosowane przez rycerstwo i na polowaniach.


Waltornia
Autor: Frank Kovalchek
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Spełniać one miały funkcję ostrzegawczą i informacyjną. Potem przez wieki stawały się udoskonalane i przygotowywane do użytku w orkiestrach i teatrach. Dzisiaj po instrumenty dęte często sięgają zarówno instrumentaliści w orkiestrach, zwłaszcza w orkiestrach dętych, jak również muzycy jazzowi. Jak nazwa ich wskazuje, dęte instrumenty to rodzina instrumentów, w jakich dźwięk będzie powstawać wskutek zadęcia.

Dzielą się na instrumenty drewniane, blaszane i klawiszowe. Aerofony należące do grupy wykonanych z drewna obejmują między innymi flety, zarówno poprzeczne jak i podłużne, klarnety, fagoty i saksofony. Wśród instrumentów blaszanych można wymienić na przykład tuby, puzony, trąbki, oraz rzadziej spotykane waltornie, inaczej rogi (możesz zamówić produkt online: rogi dęte).

Klawiszowe instrumenty posiadają chyba najmniej przedstawicieli i najbardziej znane z ich grona to duże organy, akordeon, zwany też potocznie harmonią, harmonijka ustna i klawiszowa. Niezwykle ciekawe są również ogromne tuby. Tuby mają największą wielkość spośród instrumentów dętych, które świetnie będą uzupełniać grupę orkiestry symfonicznej, ale dość chętnie używane są również jako instrumenty do gry solo. Tuba ma jednak swoje korzenie jeszcze w starożytności. Poprzednikiem obecnych tub była rzymska tuba romana. Lecz dopiero po opracowaniu wentylu na początku XIX w., tuby zyskały swój ostateczny kształt. Tuba jest złożona z metalowej rury, kilkukrotnie zwiniętej, skończonej z jednej strony ustnikiem, a z drugiego końca zmieniającej się w w czarę głosową. Co ciekawe, w każdy pierwszy piątek maja obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tuby. Równie interesujące są waltornie, czyli popularne rogi. Ich historia jest równie stara co poprzednio opisywanego. Waltornie mają swoich przodków w starodawnych instrumentach wykonywanych z pustych w środku zwierzęcych rogów, drewna albo z łodyg roślin. I znów modyfikacje ostatecznie pozwoliły na usprawnienie i użycie tego prostego instrumentu w tworzeniu muzyki (sprawdź ceny online i zamów taniej: instrumenty dęte - akordeon).
03-07-2017
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.