Jak przyodziać dziecko przystępujące po raz pierwszy do komunii świętej?

Co niedziele większość z nas bierze udział w Mszy św. Dominującym wyznaniem w naszym państwie jest Katolicyzm. Jedną z cech charakterystycznych tejże religii w warstwie wzrokowej są charakterystyczne szaty liturgiczne.


Kościół
Autor: Violette79
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Tyczy się to nie tylko celebransa (czyli księdza sprawującego liturgię) ale również ministrantów. Okrycia które noszą ministranci posiadają określone przesłanie, częstokroć (choć nie zawsze) znaczą hierarchię pośród ministrantów, ale zależy to od regionalnej diecezjalnej tradycji.

Czy w odniesieniu do omawianego w tym materiale zagadnienia otrzymujesz zadowalające odpowiedzi? Jeśli nie, to inne materiały zobacz w serwisie, który znajduje się tu.

W tychże diecezjach służący do mszy o największym doświadczeniu wkładają alby (alby komunijne na podobne do księżych. Zazwyczaj podobny strój wkładają lektorzy, czyli ministranci dopuszczeni do czytania Słowa Bożego.

Znakiem czasu jest dopuszczenie do niektórych czynności przy ołtarzu dziewcząt. Można by to odczytać jako próbę uznania udziału świeckich kobiet w życiu wspólnoty, albowiem służba liturgiczna może być swojego rodzaju nobilitacją. Chociaż prawo kościelne wyraźnie precyzuje że decyzja o dostępie dziewczynek do posługi winna wypływać z wyraźnych potrzeb , jest to tak pojemny przepis, że właściwie jest to uzależnione od decyzji właściwego biskupa.

Ostatnimi czasy, w ramach próby podkreślenia duchowego charakteru sakramentu komunii świętej, sugeruje się rodzicom by w miejsce wystawnych odzień przywodzących na myśl weselne stroje zastosować właśnie alby - jako z jednej strony wyraz niewinności i skromności, a z
wejdź po więcej
Autor: IvanWalsh.com
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
drugiej strony oznakę tego, że przed ołtarzem wszyscy jesteśmy równi (niezależnie od tego na co nas stać). Jednym słowem, w takim przypadku nikt nie zostanie w jakiś sposób wyróżniony, czy to przez pełen przepychu strój bądź w jakiś inny sposób.

Alby pomogą również w skupieniu . Ich zastosowanie wyeliminowuje chociaż jeden czynnik rozpraszający członków obrzędu, a jak wiemy dzieci w wieku wczesnoszkolnym niezwykle łatwo tracą koncentrację, zwłaszcza w sytuacjach niecodziennych.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu masz ochotę jeszcze bardziej szczegółowo poznać to zagadnienie, zobacz pod adresem, gdyż ona jest tak samo ekscytująca!

A taką z pewnością będzie ta uroczystość. Taki strój moim zdaniem jest o wiele bardziej odpowiedni dla dziecka niż kopia strojów dorosłych imitujących obrzędy weselne, ponieważ wprowadzają one tylko zbyteczny chaos i element rywalizacji, oraz odwracają uwagę od istoty rzeczy.
07-10-2021
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.