Jak przygotować dziecko do Komunii? O czym szczególnie należy pamiętać?

Pierwsza Komunia przysparza dużej ilości przygotowań. I nie chodzi tylko o przygotowanie dziecka, lecz także rodziców. Rodzice, bowiem czują spory stres który nierozerwalnie wiąże się z takim wydarzeniem.

dziewczynka przygotowana na I Komunię Świętą
Autor: Ron Malone
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Inną ważną kwestią, która zawsze pojawia się przed czasem komunijnym jest kwestia dotycząca ubioru. Często dochodzi do pomylenia kwestii duchowych i estetycznych. Przez to tworzy się konflikt, spór dotyczy jednostek, które myślą jedynie o kwestii duchowej, jak i osób, dla których najważniejsza jest sprawa estetyki.czytaj również spoiwo hydrauliczne spoiwo hydrauliczneOsoby, które wybierają alby komunijne uważają się za wzór jakości prawidłowego przeżywania sakramentu Komunii, zabierają tym samym prawo do pełnego duchowego przeżywania dzieciom wybierającym strojne suknie. Przyjmuje się, iż dzieci mające alby nie myślą o swoim stroju, ale skupiają się na czymś najważniejszym – na samej ceremonii.
Możliwe, że tak jest, ale z drugiej strony przymuszanie dziecka do ubioru, którego nie akceptuje, nie wróży zbyt dobrze. Tymczasem, wybór sukni nie od razu oznacza strojenie się jak na wybieg. W tym sensie można się zastanawiać, dlaczego od razu z góry zakłada się, że pozostawienie opiekunom decyzji o wyborze stroju skończy się ubraniem dziewczynki w sukienkę, a chłopca w dosyć ekscentryczny garnitur. A tak właściwie dużo rodziców ma poczucie smaku i zdaje sobie sprawę z tego, co jest dla dziecka najlepsze. Zamiast falbaniastej sukienki wybiorą skromny komunijny strój, dla chłopca natomiast garnitury komunijne.
Może być tak, że już za parę lat ten odwieczny spór nie będzie już problemem, gdyż coraz częściej w parafiach trzeba ubierać dzieci w tylko i wyłącznie alby komunijne. Oddawane są z roku na rok kolejnym dzieciom mającym w danym roku sakrament Komunii. W tym środowisku wszyscy nastawieni są na to, że dzieci podchodzą do Pierwszej Komunii w specjalnych strojach, zaś kwestia ich wyboru nie jest omawiana przez rodziców. Wszystko jest od razu ustalone.

pierwsza komunia święta
Autor: kabeto jamaica
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Gdy podejmujemy dyskusję o strojach komunijnych nie możemy zapominać o stronie finansowej. Rzeczywiście, alby komunijne są najtańsze. Tym bardziej jeśli chodzi o dziewczynki, w tej sytuacji koszt kupna alby jest zdecydowanie niższy niż kupno sukni. Jednakże z chłopcami jest trochę inaczej, gdyż rodzice będą musieli dokupić do alby garnitur, dlatego alba jest tutaj dodatkowym wydatkiem (wyjątkowe alby komunijne).
05-03-2022
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.