Wszystko co chciałbyś dowiedzieć się na temat kamieni półszlachetnych

Piękno minerałów szlachetnych doceniane jest od najdawniejszych czasów. Od zawsze człowieka przyciągał ich połysk, intensywne kolory, a przede wszystkim ich ceny. Przez długie lata służyły w formie środka płatniczego, podobnie jak złoto. Są symbolem bogactwa i elegancji. Występują w najróżniejszych gatunkach w wielu zakątkach na świecie. Ich wartość jest różna w zależności od rodzaju, a przede wszystkim od jakości minerału, a więc od tego czy zawiera w sobie inne minerały.

Wiele kamieni szlachetnych jest również ogromnie cenionych z uwagi na wyjątkową skalę twardości. Na przykład diament, który jest najtwardszym minerałem świata, służy na przykład do produkcji wierteł do twardych tworzyw. Przede wszystkim jednak słynne są produkty jubilerskie z kamieni szlachetnych i półszlachetnych, zazwyczaj w postaci obrobionej. Z drugiej strony jednak coraz więcej ludzi woli minerały w naturalnej formie, szczególnie, że niektóre z nich, jak na przykład oliwin czy cytryn, już w tej formie doskonale nadają się na różnego rodzaju wyroby.

Obróbka kamieni
Autor: paparutzi
Minerały szlachetne i półszlachetne podlegają rozmaitym sposobom obrabiania. Zależy to głównie od gatunku kamienia. Przykładowo często wykorzystywanym rodzajem obróbki agatu jest przecinanie pojedynczych kawałków skał i szlifowanie agatu wewnątrz. Natomiast niektóre minerały, jak na przykład niektóre odmiany kwarcu, pojawiają się w formie geod, czyli skupiska drobnych kryształów w środku kulistej skały. Geody takie zazwyczaj się rozbija, a ich środek prezentuje się bardzo efektownie.

Masz jeszcze chwilę? Jeśli tak, to zapraszamy Cię do nowej strony, gdzie wyszukasz pouczające posty - kliknij w link kamieniarstwo wrocław.

W tej formie występują na przykład kryształy górskie, ale także cyrkon czy ametyst. Są również kamienie, których obróbka jest bardzo trudna. Należy do nich malachit, który przy obróbce bardzo się kruszy i duża część minerału marnuje się w postaci pyłu - sprawdź tutaj.

Właściwości
Szlachetnym i półszlachetnym kamieniom przypisuje się również lecznicze działanie. Działanie takie nie zostało udowodnione naukowo, ma swoje źródła w wierzeniach ludowych i legendach. Jeden z najbardziej kosztownych minerałów szlachetnych, szafir, zwany jest na przykład kamieniem mądrości, dzięki któremu posiada się jasność myśli i wyrażania się. Z kolei kryształ górski ma pomagać na migrenowe bóle głowy, a malachit – koić nerwy.
22-12-2021
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.