Jakie sprzęty kojarzą się Polakom ze świętami bożonarodzeniowymi i wieczorem wigilijnym

Chociaż za oknem jeszcze śniegu nie uświadczymy, to nasz kalendarz ścienny nie kłamie - już za parę dni Gwiazdka. Niezależnie od tego, czy spędza się świąteczny czas w mieszkanku, wspólnie z familią, czy wyjeżdża się na narty w Beskidy, święta łączą się z takimi samymi przyborami. Zobaczmy, co konkretnie idzie w parze z Wigilią.
święta
Autor: Cristiana Bardeanu
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Do niedawna znakiem szczególnym nadchodzących świąt był padający śnieg. Teraz, kiedy tego śniegu jest jak na lekarstwo, pozostają nam do dyspozycji pozostałe świąteczne atrybuty. Od zawsze pamiętamy bogato przystrojoną i oświetloną choinkę, która stała nie tylko środku domu, ale i na tarasie. Wiele osób łączy świąteczny czas ze szczególnymi potrawami, czyli smacznymi wypiekami i oczywiście z rybami oraz bogato zastawionym stołem. Z kolei maluchy natychmiast pomyślą o podarunkach i wspólnym śpiewie pastorałek.

Oprócz tych najbardziej konwencjonalnych skojarzeń, warto przypomnieć te mniej znane. Jednym z nich pozostaje przykładowo żłób, a właściwie żłobek. Stanowi on element świątecznej dekoracji w świątyniach, a czasem w tej pomniejszonej formie stoi także pod domową choinką. Mały żłób często pojawia się na imprezach dobroczynnych połączonych z posiłkiem dla ubogich.


Zobacz również

Eleganckie kartki na wszelkie chwile

Fotografia ślubna
Zaczerpnięte z: epena.pl
Zwyczaj pisania i wysyłania takich rzeczy, jak zaproszenia ślubne posiada sporą historię. Nawet dziś dla wielu osób jest to ważny rytuał. Każdy, kto je chce wysyłać, powinien mieć na uwadze, że zaproszenia ślubne mają ścisłą kompozycję i styl. Normy ich pisania można poznać w cyberprzestrzeni, warto wiedzieć, że ich uwzględnianie jest mile widziane.


Żłoby bywają oczywiście powszechnie kojarzone ze stajnią. To do nich rolnik wkłada wysuszone siano dla koni, a niekiedy innych zwierząt gospodarskich. Te żłoby mogą być zrobione z drewna sosnowego, a w wiekowych oborach znajdziemy także te z piaskowca.

Wciągnął Cię ten artykuł? Zatem zaloguj się na naszą kolejną witrynę - tam można zobaczyć tu zajmujące wątki, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Te spore wersje też łączą się ze świętami - być może zabrzmiało to nieco niedorzecznie, ale przecież po wielokroć oglądaliśmy żywe szopki ustawione na rynku bądź przed kościołem. Najczęściej drewniany żłób bywa jednym z
święta
Autor: STARS FOR EUROPE
Zaczerpnięte z: STARS FOR EUROPE
obligatoryjnych elementów wystroju takiej szopki z oczywistych powodów. Żywe osiołki potrzebują przecież pożywienia, bo stoją praktycznie cały dzionek pod gołym niebem.

Kolejnym trochę zapomnianym atrybutem świąt bożonarodzeniowych jest gwiazda. Tej pierwszej gwiazdki w grudniowy wieczór każdy oczekuje z niecierpliwością, bo daje ona sygnał do rozpoczęcia najpiękniejszej kolacji w roku. Gwiazda łączy się także ze śniegiem, ale akurat to skojarzenie pomału odchodzi do historii. Natomiast ciągle nie zapominamy o kwiatach doniczkowych o mocno czerwonym kolorze płatków. Rzecz tutaj oczywiście o gwieździe betlejemskiej, którą najczęściej kupujemy przed świętami, aby dekorowała nasze okno w trakcie tak istotnych dla nas chwil.
26-05-2023
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.